0

Scorecard

Swimming

Grangeville Swim Team

July 26 at Nezperce

Mixed ages 6 and younger

25 Free: 1, Caryss Barger 30.46.

25 Back: 1, Caryss Barger 32.25.

25 Breast: 1, Caryss Barger 38.34.

25 Fly: 1, Caryss Barger 44.65.

Girls ages 7-8

25 Free: 5, Anneliese Bearden 32.44; 6, Emmie Told 34.69.

25 Back: 2, Anneliese Bearden 28.46.

25 Breast: 3, Anneliese Bearden 39.25; 4, Emmie Told 40.47.

25 Fly: 3, Anneliese Bearden 38.63; 4, Emmie Told 39.91.

Boys ages 7-8

25 Free: 3, Beau Bruzas 34.03.

25 Back: 2, Beau Bruzas 40.19.

25 Breast: 3, Beau Bruzas 42.50.

25 Fly: 2, Beau Bruzas 46.81.

Girls ages 9-10

50 Free: 2, Natalie Long 58.31; 3, Laura Fischer 58.50; 4, Emma Roach 1:01.00; 6, Cora Nichols 1:15.31; 7, Kaylyn Aherns 1:51.21.

50 Back: 2, Natalie Long 1:01.38; 3, Emma Roach 1:11.56; 5, Laura Fischer 1:18.06; 7, Kaylyn Ahrens 1:18.91; 6, Cora Nichols 1:26.72.

50 Breast: 2, Laura Fischer 1:13.97; 4, Natalie Long 1:21.25; 5, Emma Roach 1:22.53; 6, Cora Nichols 2:04.38; 7, Kaylyn Ahrens 2:14.40.

50 Fly: 2, Laura Fischer 1:12.69; 3, Emma Roach 1:21.66; 4, Natalie Long 1:26.10; 5, Cora Nichols 1:48.62; 6, Kaylyn Ahrens 2:13.15.

Boys ages 9-10

50 Free: 2, Ethan Nail 51.06; 3, Nelson Bruzas 51.53; 4, Tate Johnson 53.03; 6, Cole Ruklic 58.81; 8, Sundar Ahrens 1:04.03; 9, Jake Fairchild 1:05.41.

50 Back: 1, Sundar Ahrens 53.88; 2, Nelson Bruzas 56.94; 4, Cole Ruklic 1:02.53; 5, Tate Johnson 1:05.53; 6, Jake Fairchild 1:05.66; 7, Ethan Nail 1:09.15.

50 Breast: 1, Jake Fairchild 59.78; 3, Nelson Bruzas 1:05.65; 4, Tate Johnson 1:09.00; 5, Ethan Nail 1:11.68; 6, Cole Ruklic 1:21.37; 7, Sundar Ahrens 1:26.34.

50 Fly: 1, Ethan Nail 1:06.72; 2, Nelson Bruzas 1:08.47; 3, Cole Ruklic 1:11.90; 4, Tate Johnson 1:13.19; 5, Sundar Ahrens 1:23.25; 8, Jake Fairchild 1:32.40.

Girls ages 11-12

100 IM: 1, Emma Edwards 1:50.00; 2, Paige Layman 1:58.34; 3, Kim Kaschmitter 2:06.65.

50 Free: 1, Emma Edwards 40.78; 4, Paige Layman 44.58; 6, Kim Kaschmitter 49.38; 9, Clarissa Stevens 1:17.63.

50 Back: 1, Emma Edwards 50.34; 6, Paige Layman 57.94; 7, Kim Kaschmitter 1:13.94; 9, Clarissa Stevens 1:39.85.

50 Breast: 1, Paige Layman 55.19; 2, Emma Edwards 58.15; 3, Kim Kaschmitter 58.63; 9, Clarissa Stevens 1:17.28.

50 Fly: 1, Emma Edwards 48.06; 2, Paige Layman 49.91; 4, Kim Kaschmitter 1:08.28; 6, Clarissa Stevens 1:34.97.

Boys ages 11-12

100 IM: 1, River Phillips 1:46.66; 3, Owen Ruklic 2:1219; 4, Joshua Nichols 2:23.56; 5, Brandon Vetter 2:57.00.

50 Free: 1, River Phillips 40.82; 3, Joshua Nichols 58.62; 4, Owen Ruklic 59.22; 5, Brandon Vetter 59.25.

50 Back: 1, River Phillips 52.44; 3, Owen Ruklic 1:04.28; 4, Joshua Nichols 1:07.88; 6, Brandon Vetter 1:19.65.

50 Breast: 3, River Phillips 53.75; 2, Owen Ruklic, 57.50; 4, Joshua Nichols 1:13.72; 5, Brandon Vetter 1:19.75.

50 Fly: 1, River Phillips 55.25; 3, Joshua Nichols 1:18.34; 4, Brandon Vetter 1:24.40; 5, Owen Ruklic 1:27.75.

Girls ages 13-14

100 IM: 1, Jillian Hausladen 1:39.94; 3, Rebecca Kaschmitter 1:54.03.

50 Free: 1, Jillian Hausladen 39.83; 4, Rebecca Kaschmitter 44.19.

50 Back: 1, Jillian Hausladen 48.22; 2, Rebecca Kaschmitter 1:02.38.

50 Breast: 1, Jillian Hausladen 52.19; 4, Rebecca Kaschmitter 58.78.

50 Fly: 1, Jillian Hausladen 49.22; 2, Rebecca Kaschmitter 56.66.

Boys ages 13-14

100 IM: 1, William Nichols 1:49.97.

50 Free: 1, William Nichols 38.47; 3, Michael Told 53.37.

50 Back: 2, William Nichols 49.12; 3, Michael Told 1:01.94.

100 Free: 1, William Nichols 1:29.81.

50 Breast: 1, Michael Told 59.56; 2, William Nichols 59.82.

50 Fly: 1, William Nichols 58.13; 2, Michael Told 1:02.78.

Girls ages 15-18

100 IM: 2, Sarah Fischer 1:43.94; 3, Emily Kaschmitter 1:52.45.

50 Free: 3, Emily Kaschmitter 40.85; 4, Sarah Fischer 40.97; 5, Faith Bruzas 44.87.

50 Back: 1, Emily Kaschmitter 44.31; 2, Sarah Fischer 52.31; 3, Faith Bruzas 1:00.13.

100 Free: 3, Sarah Fischer 1:37.56; 4, Faith Bruzas 1:49.69.

50 Breast: 3, Sarah Fischer 53.25; 4, Emily Kaschmitter 57.82; 5, Faith Bruzas 1:00.62.

50 Fly: 1, Sarah Fischer 50.85; 2, Emily Kaschmitter 53.10; 3, Faith Bruzas 54.65.

Golf

Men’s League (July 23)

First Flight: Gross: Greg Stone 37. Net: Jeff Blackmer 32½. Second Flight: Gross: Don Fluharty 41, Adam Uptmor 41. Net: Skip Hall 33, Steve Higgins 33. Third Flight: Gross: Dave Larson 45. Net: Rocky Howe 33½. Fourth Flight: Gross: John Bennett 49, Dave Jones 49. Net: Lee Huntley 35. Long drive: Greg Stone, Dave Jones. Long putt: Max Cawley Jr. 10-8, Dan Lustig 8-9. KP: Max Cawley Jr. 17-3.

Final Standings: Cash & Carry 90; Grangeville Health and Rehab 80; Eimers Agency 80; Idaho Forest Group 79; Blackmer Funeral Home 77; State Farm 69; E.K. Riley Investments 64; G.H.S. 63; Gortsema Motors 61; Jacobs Oil 57.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment