News and information from our partners

Scorecard



Bowling

Camas Lanes (Oct. 2)

Monday Morning: Spare Change-Carol Kinzer-166-378. Bookworms -Nita Musick-162-396. All Stars-Lynn Sonnen-199-502. Jolly Jokers-Alta Clark-168-434. Misfits-Brenda McRoberts-200-505.

Bowlerettes: TS Teknadyne Defense Products-Shirley Bower-120-341. Hometown Auto & Ag-Lynette Miller-158-444. Bud’s Power Sports-Marie Lerandeau-191-508.

Tuesday Night Ladies: Super 8-Linda Sonnen 180-494. Eagles Aux.#539- Val Stone-168-433. Gortsema Motors-Theresa Aiken-122-339. Madden Carpentry By Design- Jolene Serrono-147-351. Camas Lanes-Julie Bentley-165-448, Abbie Hudson-165. Gutter Gals-Kim Hunter-148-343.

Thursday Merchants: Idaho Forest Group-Jay Daniels-222-244-645. All Rivers Shuttles-Matt Seaver-236-490. Far North Brokerage-Gary Kalmbach-203-205-578. Camas Lanes-Bob Aiken-222-561. Bud’s Power Sports-Randy Fischer-198-535. Camas Body Shop-Ken Doughty-179-480. Bell Equipment-Mike Sonnen-214-598, Jeremy Pettinger-209. Irwin Drug-Matthew Perreault-186-498.

Friday Night Mixed: Hook ‘em- Lyman Gilmore-158-461. Randy’s Rollers-Doug McRoberts-197-515. Shot gunners-Mary Rhodes-148-391. Low Rollers-Brenda McRoberts-192-532. Slop Shots-Bill Lockhart-175-415.

Sunday Night Mixed: L. L. & M.-Linda Sonnen-211, Mike Sonnen-589. 44 MAG- Gary Kalmbach-212-221-632. Just Plain Luck-Heath Bradford-171-464. Laughing 10 Pins-Louie Serrano-190-524. 3 G’s-Paul Gilmore-201-533. R.A.D.-Randy Fischer-197-538. Wait… What?-Bob Aiken-200-202-576. Missing Link-Brenda McRoberts-178-489.

Running

3rd Flamingo Fun Run 5K (Oct. 8 at Grangeville)

Men 35-plus: 1, Brian Crowl 17:39; 2, Jeremy Beeson 19:36; 3, Bryan Petersen 25:52.

Men 14-34: 1, James Mason 22:16; 2, Drew Beene 31:11; 3, Cory Smith 35:35.

Women 35-plus: 1, Jenni Arnzen 21:47; 2, Kristin Sanders 25:57; 3, Mellissa Lane 26:25.

Women 14-34: 1, Emily Winn 30:13; 2, Megan Finke 33:10; 3, Hailey Russell 35:54.

Boys and girls U14: 1, Tate Johnson 21:22; 2, Christa Bledsoe 32:06; 3, Anna Waite 32:07.

Top 100 finishers online at flamingofunrun.com.

Football

Long Pin Conference

Standings League Overall

Salmon River 2-0 6-1

Council 1-0 3-3

Garden Valley 1-1 2-4

Cascade 0-1 2-3

Tri-Valley 0-2 2-4

Local Results (Oct. 7)

Salmon River 50, Tri-Valley 20

Local Schedule (Oct. 14)

Council at Salmon River, 7 p.m. MT

SR 54, Garden Valley 12

Friday, Oct. 7 at Cambridge

Savages 8 14 22 6 — 50

Titans 14 6 0 0 — 20

TV — Blake Vogel 60-yd from Jayden Mink (Mink run)

TV — Isaac Besol 3-yd run (run failed)

SR — Canyon Harper 3-yd run (Harper run)

SR — Harper 11-yd run (Harper run)

TV — Collin Kendall 6-yd run (run failed)

SR — Harper 4-yd run (run failed)

SR — Harper 12-yd run (Harper run)

SR — Jordan Parham 8-yd from Tucker Boyd (pass failed)

SR — Clayton Shepherd 59-yd from Boyd (Harper run)

SR — Boyd 29-yd run (pass failed)

Whitepine League

Division I

Standings League Overall

Prairie 4-0 5-1

Troy 3-1 5-1

Lapwai 3-1 5-1

Wallace 3-1 3-2

Genesee 2-2 3-3

Clearwater Valley 1-3 3-3

Kamiah 0-4 1-5

Potlatch 0-4 0-5

Local Results (Oct. 7)

Prairie 42, Troy 20

Lapwai 52, Kamiah 0

Clearwater Valley 61, Pomeroy 14

Local Schedule (Oct. 14)

Clearwater Valley at Potlatch, 7 p.m.

Kamiah at Troy, 7 p.m.

Local Schedule (Oct. 15)

Wallace at Prairie, 2 p.m.

CV 61, Pomeroy 14

Friday, Oct. 7 at Kooskia

Pirates 0 0 0 14 — 14

Rams 28 20 0 13 — 61

CV — Trey Pfefferkorn 40-yd run (Keiran Owens run)

CV — Zack Krieger 38-yd run (run failed)

CV — Pfefferkorn 17-yd run (pass failed)

CV — Lane Schilling 16-yd run (Pfefferkorn run)

CV — Pfefferkorn 67-yd run (pass failed)

CV — Krieger 39-yd run (Schilling run)

CV — Schilling 30-yd run (run failed)

CV — David McElroy 17-yd run (Krieger kick)

P — Schuroff 43-yd run (Schuroff run)

CV — Ty Dominguez 35-yd run (run failed)

P — Schuroff 32-yd run (run failed)

Lapwai 52, Kamiah 0

Friday, Oct. 7 at Lapwai

Kubs 0 0 0 0 — 0

Wildcats 22 22 0 8 — 52

L — Bailey Peters 9-yd run (Miles-Williams run)

L — Keanon Wheeler 50-yd fumble return (Miles-Williams run)

L — Miles-Williams 1-yd run (Wheeler pass from Miles-Williams)

L — Miles-Williams int. return (pass failed)

L — Kendall Leighton 31-yd from Miles-Williams (Keith Kipp Jr. run)

L — Jose Ortiz 1-yd run (Tui Moligo run)

L — Kipp Jr. 50-yd punt return (Peters run)

Prairie 42, Troy 20

Friday, Oct. 7 at Cottonwood

Trojans 6 6 8 0 — 20

Pirates 6 14 0 22 — 42

T — Cameron Barnes 58-yd from Chase Blazzard (run failed)

P — Hunter Chaffee 15-yd from Spencer Schumacher (run failed)

P — Brandon Anderson 30-yd from Schumacher (run failed)

T — Barnes 55-yd from Blazzard (pass failed)

P — Chaffee 33-yd from Schumacher (run failed)

T — Jonah Lay 3-yd run (Blazzard run)

P — Wemhoff 35-yd from Schumacher (Wemhoff run)

P — Wemhoff 24-yd run (Schumacher run)

P — Schumacher 3-yd run (pass failed)

Central Idaho League

Standings League Overall

St. Maries 1-0 7-0

Orofino 0-0 3-3

Grangeville 0-1 3-4

Results (Oct. 7)

St. Maries 8, Grangeville 0

Declo 22, Orofino 13

Schedule (Oct. 14)

Grangeville at Orofino, 7 p.m.

St. Maries 8, Grangeville 0

Friday, Oct. 7 at Grangeville

Lumberjacks 0 8 0 0 — 8

Bulldogs 0 0 0 0 — 0

StM — Jake Sieler 29-yd from Kiefer Gibson (Dylan Edwards run)

Rodeo

District III (Oct. 8-9 at Riggins)

Saturday Goat Tying: 4, Grace Vopat 10.53; 5, Dani Aiken 10.61. Sunday: 3, Aiken 9.97.

Saturday Pole Bending: 5, Tayscha Moss-Mozley 23.276. Sunday: 2, Aiken 23.21; 3, Colby Canaday 23.808. Bulls: No local scores.

Saturday Tie Down Roping: 1, Todd Ott 25.04. Sunday: 3, Tayler Ott 36.56. Saturday Team Roping: 1, Todd Ott/Tayler Ott 8.02; 4, Evyn Hauser/Tanner Hibbard 27.87. Sunday: Hauser/Hibbard 11.77. Saturday Barrel Racing: 2, Vopat 16.54. Sunday: 5, Vopat 16.792.

Saturday Saddle Bronc: 1, Bryden Brannan 68. Sunday: No scores.

Boys Soccer

Intermountain League

Standings League Overall

Timberlake 6-1-1 10-2-1

Bonners Ferry 6-1-1 7-7-1

St. Maries 3-3-2 5-7-4

Orofino 1-6-1 4-12-1

Priest River 1-6-1 2-12-2

Grangeville * 7-3-1

(* Provisional #6 seed)

Local Results (Oct. 6-8)

Grangeville 5, Orofino 3

St. Maries 4, Grangeville 2

Grangeville 5, Orofino 3

Thursday, Oct. 6 at Grangeville

Maniacs 3 0 — 3

Bulldogs 3 2 — 5

G — Ryan Ruklic, 16th

O — n/a

G — Hunter Connolley, 22nd

G — Connolley, 26th

O — n/a, 30th

O — n/a, 33rd

G — Mauricio Valle, 50th

G — Illyana Barela, 63rd

St. Maries 4, Grangeville 2

District I-II Tournament

Saturday, Oct. 8 at Rathdrum

Maniacs 3 0 — 3

Bulldogs 3 2 — 5

StM — Matt Masterson (Lucas Engels), 12th

StM — Diego Papetti (Stephen Davenport), 31st

StM — Davenport (Jackon Prichard, Masterson), 57th

G — Alejandro Kopczynski, 63rd

StM — Davenport, 69th

G — Ryan Ruklic, 78th



Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Free-Press and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)