Idaho County Fair results 2017


Waiting her turn to show her steer at Saturday’s 4-H/FFA Livestock Sale was Halle Klapprich of Cottonwood.

Photo by Lorie Palmer


Waiting her turn to show her steer at Saturday’s 4-H/FFA Livestock Sale was Halle Klapprich of Cottonwood.

Buy photos

2017 Open Class Exhibits Best of Show and Awards of Merit:

•ART: Best of show- Shane Chapman; Award of Merit: Jackie Zumalt

CIAA Idaho Landscape Award: Marlene Flynn

•BAKED GOODS: Best of Show-Shari Chaffee – Pie; Award of Merit- Bonnie Gehring - Rolls

•CROCHETING: Best of Show- Phyllis Gilmore – Dress; Award of Merit – Phyllis Gilmore – Doilie

•WINE: Best of Show- Stacey Embree; Award of Merit-Stacey Embree

•HORTICULTURE-FLOWERS: Best of Show- Elayne Murphy; Award of Merit – Janice Inghram

•ARTISTIC ARRANGEMENT: Best of Show- Dana Keyser; Award of Merit – Cheryln Pankey

•VALLEY GARDEN CLUB AWARD: Best Horticulture Entry- Janice Inghram; Artistic Arrangement- Cheryln Pankey

•FOOD PRESERVATION: Best of Show- Amy Rose; Award of Merit- Millie Wimer

•HOBBIES: Adult-Best of Show- Bob Beckman- Doll House; Award of Merit- Tony Crocker – collection of Lathe Bowls; Award of Merit – Therese Schmidt – Wood Bible; High School-Best of Show-Molly Schwartz ceramics; Award of Merit –Hailey Russell scrapbook

•HORTICULTURE-VEGETABLES – FRUITS: Best of Show- NICI – Large Gourd; Award of Merit- NICI - Gourd

•FIELD CROPS: Best of Show- Debbie Stuivenga – Millet – Sheaf Grains

•KNITTED ARTICLES: Best of Show- Jeanette Kelley – sweater; Award of Merit- Elayne Murphy- socks

•NEEDLEWORK: Best of Show- Sharon Espinola; Award of Merit- Sharon Espinola

•PHOTOGRAPHY: Best of Show- Adult – Stacey Embree; Award of Merit- Adult- Jake Turnbull

•QUILTS: Best of Show- Cathie Orr; Award of Merit- Cathie Orr

•SEW-CIETY QUILTING AWARDS: 1st Ciara Chaffee; 2nd Ellea Poxleitner; 3rd Maggie Kohrman

•SEWING: Best of Show- Bonnie Majors; Award of Merit- Elayne Murphy

•SPINNING/WEAVING/FELTING: Best of Show – Lou Sawyer.

•BALL/KERR FOOD PRESERVATION: FRUITS: 1. Dori Stowell – Tomato; 2. Larry Remacle – Apricot; VEGETABLES: 1. Millie Wimer – Beans; 2. Millie Wimer – Beans; PICKLES: 1. Sheila Arnzen – Dill Pickles; 2. Lu Eckhardt - Asparagus

•SOFT SPREAD: 1. Lorie Palmer, Gleta Perry, Mona Farmer; 2. Melissa Portelli, Leslie Vopat, Debbie Wassmuth

•WHEAT GROWER AWARDS: BREADS 1. Bonnie Gehring; 2. Arlene Baerlocher; Jr. Division- Lee Forsmann.

•COOKIES: 1. Jane Anderson; 2. Barbara Cleary

•PIES 1. Shari Chaffee.

Royalty Court 2018:

Rachel Chmelik of Grangeville was crowned 2018 Idaho County Fair Queen at the fair Friday, Aug. 18. She is the daughter of Joseph and the late Julie Chmelik. First princess is Sierah Poxleitner of Cottonwood (daughter of Dave and Marsha Poxleitner) and second princess is Emma Gehring of Keuterville (daughter of Gerry and Valerie Poxleitner). Gehring was also honored with the “Miss Congeniality” award.

4-H Family and Consumer Sciences awards

Constructed clothing awards: Beginner, Ready Set, Sew and Sew Some More: Top-Miranda Klapprich; runners-up Chloe Rowland, Alaina Lustig; intermediate Seams Sew Easy and Sew What: Top-Halle Klapprich; runners-up-Alexis Morris, Olivia Klapprich; advanced Sew Wow: Top-Davi Murphy; runners-up Mattie Lustig, Kate Lustig.

Making the Most of Me awards: Beginning:Top-Halee Rowland; runners-up, Brooke Bennett, Lacey Schwartz; intermediate: top-Hallee Klapprich; runners-up Olivia Klapprich, Chloe Rowland; advanced: top-Ellea Uhlenkott; runners-up Ciara Chaffee, Anna Kaschmitter.

Top Model awards: constructed clothing: beginner-Halee Rowland; intermediate-Alexia Morris; advanced-Godavari Murphy; Making the Most of Me: beginner-Halee Rowland; intermediate-Halle Klapprich; advanced-Ciara Chaffee.

Top food awards: beginning-Laney Forsmann; intermediate-Sarah Lustig; advanced-Mitchell Nuxoll.

Cake decorating: beginning-Rylee Walters; intermediate-Chloe Rowland.

Candace Johnston Top Food Award: Mitchell Nuxoll.

Table setting: junior: Halee Rowland; intermediate: Olivia Klapprich.

Demonstration: junior-Halee Rowland; intermediate: Chloe Rowland; senior: Godavari Murphy.

Friends of 4-H Award: Making the Most of Me” Ciara Chafee.

Candace Johnston Memorial Scholarship: Kortney Sims

Idaho County Volunteer Leaders Distinguished Service Award: Sharon Blackmer

4-H Specialty Project awards

Top leathercraft: Dylan Uhlenkott; top woodworking: Wayne Gehring; top photography: Hannah Bandle; outstanding leadership: Lindsey Goeckner; top secretary book: Hailey Russell – Rough Riders 4-H Club; top Citizenship Washington Focus project: Lynnsey Wilson.

Top project awards: citizenship and civic education: Lindsey Goeckner, teen leadership; communication and expressive arts: Kortney Sims, scrapbooking and Hailey Russell, digital photography; family and consumer sciences: Davi Murphy, quilting; environmental education and earth sciences: Hailey Russell, forestry, and Chloe Rowland, survival; science and technology: Evan Schwartz, welding and Tucker McNeil, small engines.

Fitting and Showing & Livestock and additional Awards

Beef-grand champion: Dani Aiken; reserve, Sydney Rylaarsdam; grand champion junior-Elli Klapprich; reserve-Phillip Schwartz; grand champion intermediate Halle Klapprich; reserve-Wes Munger; senior grand champion Dani Aiken; reserve Sydney Rylaarsdam.

Sheep grand champion-Naomi Connolley; reserve-Taylor Bransford; junior grand champion-Sierra Oliver; reserve-Isabella Walsh; intermediate grand champion-Taylor Bransford; reserve-Kyleigh Duclos; grand champion senior-Naomi Connolley; reserve-Doug Wilson.

Market swine grand champion-Dylan Uhlenkott; reserve-Tessa Godfrey; junior grand champion-Dylan Uhlenkott; reserve-Levi Gehring; intermediate grand champion-Taryn Godfrey; reserve-Peyton Andrews; senior grand champion-Tessa Godfrey; reserve-Jaize Norman.

Rabbit: grand champion-Davi Murphy; reserve-Truth Edmondson

Poultry: grand champion-Aidan Acton; reserve-Tucker McNeil

Goat: grand champion-Elizabeth Severns; reserve-Davi Murphy

Dog-showmanship: grand champion-Rachel Stevens; reserve-Sarah Lustig; Obedience: grand champion-Aidan Acton; reserve-Grace Vopat

Horse: grand champion-Rachel Kelley; reserve-Katrina Wolfrum

Round Robin showmanship: grand champion-Dani Aiken; reserve-Dylan Uhlenkott

Quality: Beef grand champion-Sydney Rylaarsdam; reserve-Laney Forsmann; breeding beef: grand champion-Sydney Ryalaarsdam; market lamb: grand champion-Maria Schmidt; reserve-Stephen Goldman; breeding ewe: grand champion-Koleen Hasselstrom; market swine: grand champion-Taryn Godfrey; reserve-Chase Kaschmitter; rabbit: grand champion-Morgan Peck; reserve-Rose Sherrer; market goat: grand champion-Elizabeth Severns; reserve-Miranda Klapprich; poultry: grand champion-Tucker McNeil; reserve-Aaron Forsmann.

4-H livestock judging contest placings: 1-Molly DeFord; 2-Colby Canaday; 3-Riley Enneking; 4-Halle Klapprich; 5-Hope McIntire. Top beef: Hope McIntire; top swine: Lucas Wren; top sheep: Anthony Goeckner.

Rate of gain: Beef-Halee Rowland; lamb-Anthony Goeckner; swine: Jarom Farmer

Top livestock record books: junior-Noah Behler; intermediate-Tara Schlader; senior- Molly DeFord; horse-Nicole Blackmer.

Top agricultural demonstration: junior-Cole Duclos; senior-Lindsey Goeckner.

4-H herdsmanship award: Cottonwood Saddliers.

Top community service poster: Lively Livestock 4-H Club

Sarah George Memorial Scholarship: Hunter Connolley, Lauren Goldman.

Outstanding Angus breeding project award: Sydney Rylaarsdam

Outstanding Angus market project award: Sydney Rylaarsdam

Outstanding Hereford award: Molly Johnson

Largest percentage of beef projects: Cottonwood Saddliers

Top feeder pig project: 1-Noah Behler; 2-Matt Wemhoff

Top overall swine project: Taryn Godfrey; top sheep-Maria Schmidt; top beef-Sydney Rylaarsda,m.

Top overall agricultural project: Rachel Kelley

Dave Klapprich Memorial Award: Kortney Sims.

Senior 4-H recognition (16 graduating seniors): Sydnee Andrews (7 years); Bridget Beckman (11); Nichole Blackmer (9); Te-Moak Charley (9); Hunter Connolley (11); Bailie Gehring (10); Darlene Gehring (10); Lindsey Goeckner (10); Lauren Goldman (8); Stephanie Jungert (11); Rachel Kelley (10); Mitchel Nuxoll (10); Nicole Poxleitner (10); Kortney Sims (10); Laina Sonnen (11); and Chaye Uptmor (11).

Ambassadors: Mitchell Nuxoll (3 years); Bailie Gehring (2); Kortney Sims (2); Rachel Kelley (1); Davi Murphy (1) and Laina Sonnen (1).

2017 Idaho County Fair Annual Pigtail Contest

A total of 57 children and three adults participated in the annual pigtail contest at the Idaho County Fair this year. Melinda Sonnen was the chairperson for the 21st year.

Event winners and participants are as follows:

•Age Group 0-3: Longest — 1st Blakey Forsman; 2nd Faye Kennedy; 3rd Brylin Stigum; Shortest — 1st Sadie Mizer; 2nd Kylee Bixby; 3rd Charlee Key; Widest — 1st Tessa Sonnen; 2nd Blakey Forsman; 3rd Evelyn Terhaar. Additional participants: Brylie Forsmann; Adelyn Brunson; Mya Meyers; Melody Scovel; Gianna Prigge; Hazel Terhaar; Elizabeth Long; Ava Prigge.

•Age Group 4-5: Longest — 1st Maddison Ross; 2nd Shyann Meyers; Shortest — 1st Gloria Terhaar; 2nd Grace Rehder; Widest — 1st Alayna Jensen; TIE 2nd Ella Enneking and Lainey Mizer.

•Age Group 6-8: Longest — 1st Kenly Forsmann; 2nd Bethany Stowell; 3rd Avery Schacher; Shortest — 1st Jesee Pikus; 2nd Winnie Secrest; 3rd Gacen Brunson; Widest – TIE 1st Sophia Wright Charlotte French; TIE 2nd Mackenzie Mizer and Allie Rambo; 3rd Brynnley York. Additional particiption: Kaleah Smith.

•9 + /Adult: Longest — 1st Gloria Williams; 2nd Lydia Graves; 3rd Dori Stowell; Shortest —1st Kelsee Wilson; TIE 2nd Allcia Blyth and Kaylee Graves; 3rd Olivia Graves; Widest — 1st Megan Rambo; TIE 2nd Jacey Rambo, Rachel Sonnen, Becky Brunson, and Laurene Graves ; TIE 3rd Savanna Parrin and Lilly Missman.

•Most Unusual: Younger than 9: 1st Maddison Ross; Older than 9: 1st Graceleyn Missman -with her Unicorn Hair Style; 2nd Vivian French with her Troll Hair Style; and 3rd Allecia Bryth with her Bunny Rabbit Hair Style.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Free-Press and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)