News and information from our partners

Scorecard



Track & Field

Lewiston Invitational

(March 25 at Lewiston)

Boys Teams: 1, Lewiston 182.5; 2, Moscow 112; 3, Coeur D'Alene 105; 4, Sandpoint 94; 5, Troy 54; 6, Lakeland 52; 7, Clearwater Valley 44; 8, Coeur d'Alene Charter 33.5; 9, St Maries 24; 10, Grangeville 18; 11, Lapwai 10.

100: 4, Trey Pfefferkorn (CV) 11.89.

1600: 2, Cole Olsen (CV) 4:29.41.

3200: 1, Cole Olsen (CV) 9:46.35.

Medley relay: 3, Grangeville (Noah Kaschmitter, Booker Bush, Braison Norman, Justin Detweiler) 4:12.19.

High Jump: 4, Josh Kolb (CV) 5-8.

Pole Vault: 1, Mika Rives (CV) 12-0; 4, Noah Kaschmitter (G) 11-6.

Triple Jump: 5, Jacob Vanderwall (G) 37-5.

Girls Teams: 1, Sandpoint 147; 2, Lakeland 132.5; 3, Moscow 103; 4, Coeur D'Alene 97; 5, Lewiston 69; 6, Clearwater Valley 53; 7, Troy 34; 8, Grangeville 24.5; 9, Coeur d'Alene Charter 20; 10, St Maries 19.

1600: 4, Melanie Gianopulos (CV) 5:41.14.

3200: 1, Melanie Gianopulos (CV) 13:01.16.

4x100: 4, Grangeville (Caity Johnson, Hayden Hill,

Cierra Mundel, JaKaili Norman) 57.08.

4x200: 3. Grangeville (Cierra Mundel, Hayden Hill

Kirsten Olson, JaKaili Norman) 1:59.81.

Shot Put: 2, Hailie Roy (CV) 29-9; 4, Morgan Loughran (CV) 29-6.

Discus: 2, Morgan Loughran (CV) 96-5.

High Jump: 5, Harmony Edmondson (CV) 4-4.

Pole Vault: 4, Hayden Hill (G) 7-6; 5, Hailey Williams (CV) 7-6.

Triple Jump: 4, Harmony Edmondson (CV) 28-1.

Kamiah Invitational

(March 23 at Kamiah)

Boys Teams: 1, Orofino 151; 2, Grangeville 116; 3, Prairie 93; 4, Kamiah 86; 5, Clearwater Valley 78; 6, Potlatch 55.5; 7, Moscow 36; 8, Meadows Valley 22; 9, Highland 19.5; 10, Salmon River 8.

100: 1, Trey Pfefferkorn (CV) 11.31; 2, Noah Kaschmitter (G) 11.63; 4, Lucas Wemhoff (P) 11.82; 5, Braison Norman (G) 11.90.

200: 3, Lucas Wemhoff (P) 24.39; 4, Braison Norman (G) 25.02.

400: 2, Sean Spencer (P) 55.78; 3, Lucas Wemhoff (P) 56.56; 5, Canyon Harper (SR) 58.20; 6, Braison Norman (G) 58.48.

800: 1, Cole Olsen (CV) 2:05.43; 3, Michael MacMenamin (K) 2:15.35; 4, Anthony Karel (P) 2:17.78.

1600: 1, Michael MacMenamin (K) 4:58.30; 2, Sean Spencer (P) 5:02.80; 4, Caleb Barger (G) 5:10.99; 5, Alfredo Gonzalez (K) 5:19.41.

3200: 1, Cole Olsen (CV) 9:43.90; 3, Justin Detweiler (G) 11:23.28; 5, Ethan Pollan (G) 12:00.17; 6, Grant Gehring (P) 12:11.54.

110 Hurdles: 3, William Nichols (G) 18.96; 4, Will Strahan (K) 19.65; 5, Booker Bush (G) 20.17; 6, Reece Jones (SR) 21.84.

300 Hurdles: 2, Mika Rives (CV) 45.37; 4, Will Strahan (K) 49.06; 5, William Nichols (G) 49.56; 6, Luke Snyder (K) 50.11.

4x100: 3, Kamiah (Titus Oatman, Cristian Lopez, Rafael Merchant, Kaleb Oatman) 49.34.

4x200: 2, Clearwater Valley (Josh Kolb, Skyler Olsen, Tyce Pfefferkorn, Mika Rives) 1:42.92. 3, Grangeville (Jaize Norman, William Nichols, Skyler Seyer, Isaiah Linabary) 1:45.73.

4x400: 2, Kamiah (Cristian Lopez, Will Strahan, Alfredo Gonzalez, Luke Snyder) 4:07.21.

Medley relay: 1, Grangeville (Noah Kaschmitter, Booker Bush, Clayton Brown, Justin Detweiler) 4:01.01; 3, Kamiah (Caden Massey, Titus Oatman, Tyrel Henry, Bret Raymond) 4:12.61.

Shot Put: 1, Kaleb Oatman (K) 42-6.50; 3, Parker Walters (G) 39-6.50; 4, Carson Schmidt (P) 37-1.

Discus: 1, Ryan Glimp (P) 138-3; 2, Carson Schmidt (P) 120-9; 6, Parker Walters (G) 102-4.

High Jump: 1, Clayton Brown (G) 5-8; 2, Patrick Chmelik (P) 5-8; 3, Tyrel Henry (K) 5-6; 4, Luke Snyder (K) 5-6; 6, Jacob Vanderwall (G) 5-4.

Pole Vault: 1, Noah Kaschmitter (G) 12-0; 2, Trey Pfefferkorn (CV) 12-0; 3, Mika Rives (CV) 11-6; 5, Michael MacMenamin (K) 11-0.

Long Jump: 4, Noah Kaschmitter (G) 18-5; 5, Lucas Wemhoff (P) 18-1; 6, Tyrel Henry (K) 18-0.

Triple Jump: 3, Mika Rives (CV) 38-5.5; 4, Clayton Brown (G) 37-9.5; 5, Jacob Vanderwall (G) 35-10.5.

Girls Teams: 1, Orofino 105.5; 2, Clearwater Valley 99; 3, Prairie 97; 4, Grangeville 67.5; 5, Kamiah 61; 6, Highland 60; 7, Moscow 42; 8, Salmon River 40; 9, Potlatch 38; 10, Meadows Valley 24; 11, Timberline 11.

100: 1, JaKaili Norman (G) 13.28; 2, Fallon Wilkins (CV) 13.93; 4, Destiny Knight (K) 14.34.

200: 1, JaKaili Norman (G) 28.62; 2, Theresa Wemhoff (P) 29.56; 3, Laney Uhlenkott (P) 29.83; 4, Destiny Knight (K) 30.03.

400: 1, Jordyn Higgins (P) 1:06.19; 5, Maria Schmidt (P) 1:13.40.

1600: 1, Melanie Gianopulos (CV) 5:58.71; 2, Chaye Uptmor (P) 6:11.84; 5, Jacey Rambo (P) 7:01.05; 6, Martina Dion (CV) 7:03.09.

3200: 1, Melanie Gianopulos (CV) 12:31.00; 2, Chaye Uptmor (P) 12:54.81; 4, Alexia Holcomb (G) 18:11.77.

100 Hurdles: 1, Chevelle Shepherd (SR) 17.91; 4, Hannah Bandle (CV) 19.76; 6, Kirsten Olson (G) 20.67.

300 Hurdles: 1, Chevelle Shepherd (SR) 53.43; 6, Kirsten Olson (G) 58.83.

4x100: 2, Prairie (Theresa Wemhoff, Laney Uhlenkott, Jordyn Higgins, Ciara Chaffee) 56.20; 3, Grangeville (Caity Johnson, Hailey Cass, Cierra Mundel, JaKaili Norman) 56.78.

4x200: 1, Prairie (Theresa Wemhoff, Ciara Chaffee, Jordyn Higgins, Laney Uhlenkott) 1:56.56; 3, Grangeville (Cierra Mundel, Hayden Hill, Kirsten Olson, Hailey Cass) 2:03.40.

4x400: 1, Prairie (Jordyn Higgins, Ciara Chaffee, Laney Uhlenkott, Chaye Uptmor) 4:37.00; 2, Kamiah (Leona Campos; Marlee Engledow; Lacey Kludt; Destiny Knight) 5:00.68.

Medley relay: 1, Kamiah (Leona Campos, Marlee Engledow, Zoe Wilcox, Sandy Carter) 2:19.16; 2, Clearwater Valley (Harmony Edmondson, Fallon Wilkins, Hannah Bandle, Hailey Williams) 2:22.68.

Shot Put: 2, Morgan Loughran (CV) 29-7; 4, Lacey Kludt (K) 28-1; 6, Kati Wilkins (K) 27-5.

Discus: 2, Lacey Kludt (K) 104-7; 4, Morgan Loughran (CV) 98-0; 5, Madison Ulmer (P) 97-2; 6, Bailie Gehring (P) 87-9.

High Jump: 1, Sarah Laritz (SR) 4-8; 2, Harmony Edmondson (CV) 4-8; 4, Kirsten Olson (G) 4-2.

Pole Vault: 1, Chevelle Shepherd (SR) 7-6; 2, Hayden Hill (G) 7-0; 4, Hailey Williams (CV) 6-6; 5, Jade Dutcher (CV) 6-0.

Long Jump: 1, Fallon Wilkins (CV) 13-9; 4, Hayden Hill (G) 13-0.

Triple Jump: 1, Harmony Edmondson (CV) 28-8.5; 6, Zoe Wilcox (K) 25-1.25.

Bowling

Camas Lanes (March 20)

Monday Morning: Spare Change-Julie Bentley-171-460 Bookworms-Deanna Mortenson-129-351 Jolly Jokers- Alta Clark-166-444 Misfits-Brenda McRoberts-192-482 All Stars-Lynn Sonnen-178-485.

Bowlerettes: Hometown Auto & Ag-Yvette Wilde-189-505 TS Teknadyne Defense Products- Connie Bruegeman-155-379 Bud’s Power Sports-Laura Lockett-198-513.

Tuesday Ladies: Madden Carpentry by Design-Marie Hinkson-147-353 Eagles Aux. #539-Alta Clark-155-424 Super 8-Linda Sonnen-198-525 Camas Lanes-Brenda McRoberts-196-512 Gortsema Motors-Meloni Gortsema-166-405.

Thursday Merchants: All Rivers Shuttles-Matt Seaver-190 Lewis Meisner-511 Bud’s Power Sports- Dan Fischer-175-488 Camas Lanes-JR Burt-199 Doug McRoberts-559 Camas Body Shop-Ken Doughty-180-536 Bell Equipment-Mike Sonnen-209 Chad Biebow-226-246=636 Idaho Forest Group-Jerry Brehmer-201-563 Far North Brokerage- Louie Serrano-201-206-211-618 Irwin Drug-Paul Gilmore-202-507.

Friday Night Mixed: Hook ‘EM-Stephan Peters-159-440 Dan Schaub-440 Randy’s Rollers-Doug McRoberts-197 Randy Fischer-497 Low Roller- Brenda McRoberts-186-521 Slop Shots-Lyman Gilmore-184-529 Shotgunners-Michael Hinkson-120-339.

Sunday Night Mixed: Laughing 10 Pin-201-204-586 Wait..What?-Bob Aiken-167-438 44 MAG-Gary Kalmbach-220-485 L.L. & M.-Linda Sonnen-210-557 R.A.D.-Doug McRoberts-204-232-603 The 3 Gs-Paul Gilmore-204-553 The Missing Links-Julie Bentley-181 Brenda McRoberts-465 Just Plain Luck-Alta Clark-136-396.



Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Free-Press and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)