News and information from our partners

Olsen wins 3,200

State track and field results: Day 1



Cole Olsen won the 3,200 run Friday at the 1A state track meet, and Josh Kolb and Mika Rives placed second in the high jump and pole vault, respectively.

This post will be updated to include other top-three finishes, to list others' times, heights and distances, and to note results of the preliminaries.

Finals

1A Boys

3200: 1, Cole Olsen (Clearwater Valley) 9:34.98.

Medley relay: 2, Clearwater Valley 3:42.58; 7, Kamiah 3:53.78.

High jump: 2, Josh Kolb (Clearwater Valley) 6-2; 10, Patrick Chmelik (Summit Academy) 5-8.

Pole vault: 2, Mika Rives (Clearwater Valley) 13-6; 6, Trey Pfefferkorn (Clearwater Valley) 12-6; 10, Skyler Olsen (Clearwater Valley) 11-0; 11, Peyton Baugh (Salmon River) 10-6; 11, Ethan Shepherd (Salmon River) 10-6; 15, Johnny Shepherd (Salmon River) 10-0; 15, Alfredo Gonzalez (Kamiah) 10-0.

Triple jump: 6, Josh Kolb (Clearwater Valley) 40-1.75; 11, Luke Snyder (Kamiah) 39-7.5.

Long jump: 10, Josh Kolb (Clearwater Valley) 18-10.75; 11, Tyrel Henry (Kamiah) 18-8; 14, Tanner Christopherson (Kamiah) 18-5.5.

Discus: 4, Ryan Glimp (Prairie) 133-7.

Shot put: 7, Kaleb Oatman (Kamiah) 43-7.5; 15, Ryan Glimp (Prairie) 39-6.

1A Girls

3200: 5, Chaye Uptmor (Prairie) 12:26.29; 8, Melanie Gianopulos (Clearwater Valley) 12:30.69.

High jump: 8, Harmony Edmondson (Clearwater Valley) 4-6; 9, Sarah Laritz (Salmon River) 4-6.

Discus: 5, Lacey Kludt (Kamiah) 104-2; 8, Madison Ulmer (Prairie) 100-8; 16, Chevelle Shepherd (Salmon River) 77-9.

Shot put: 9, Morgan Loughran (Clearwater Valley) 31-8; 17, Lacey Kludt (Kamiah) 27-3.

2A Girls

3200: 13, Megan Bashaw (Grangeville) 13:45.38; 16, Illyana Barela (Grangeville) 15:07.85.

Triple jump: 12, Kally Arnzen (Grangeville) 30-4.75.

Long jump: 14, Kally Arnzen (Grangeville) 13-4.

2A Boys

3200: 8, Caleb Barger (Grangeville) 10:36.98; 11, Justin Detweiler (Grangeville) 10:47.25.

Medley relay: 6, Grangeville 3:48.45.

Shot put: 16, Parker Walters (Grangeville) 34-11.

Preliminaries

1A Girls

400: 13, Destiny Knight (Kamiah) 1:06.46.

100 hurdles: 3, Mykaela McWilliams (Prairie) 16.24; 9, Chevelle Shepherd (Salmon River) 17.47; 10, Sarah Laritz (Salmon River) 17.48.

300 hurdles: 3, Mykaela McWilliams (Prairie) 48.50; 8, Chevelle Shepherd (Salmon River) 51.61.

1A Boys

400: 12, Cristian Lopez (Kamiah) 53.95.

110 hurdles: 9, Luke Snyder (Kamiah) 17.01; 10, William Strahan (Kamiah) 17.15.

300 hurdles: 5, Canyon Harper (Salmon River) 43.65; 7, Mika Rives (Clearwater Valley) 43.68; 14, Sean Spencer (Prairie) 46.17.

100: 6, Trey Pfefferkorn (Clearwater Valley) 11.57.

2A Girls

100: 2, JaKaili Norman (Grangeville) 13.12

200: 5, JaKaili Norman (Grangeville) 26.92.

400: 15, Hailey Cass (Grangeville) 1:10.93; 16, Hayden Hill (Grangeville) 1:12.39.

100 hurdles: 15, Kirsten Olson (Grangeville) 18.13.

300 hurdles: 16, Kirsten Olson (Grangeville) 53.42.

2A Boys

200: 11, Noah Kaschmitter (Grangeville) 23.71.

400: 14, Booker Bush (Grangeville) 56.05.

110 hurdles: 11, Clayton Brown (Grangeville) 16.62; 14, Noah Kaschmitter (Grangeville) 17.26.

300 hurdles: 8, Clayton Brown (Grangeville) 42.49.



Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Free-Press and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)